Stadiony Ekstraklasy 2026/27: pojemność, ceny biletów, frekwencja i przychody z dnia meczowego
42 771 miejsc na Tarczyński Arenie we Wrocławiu, 5 500 na stadionie Rakowa w Częstochowie – niemal ośmiokrotna różnica dzieli dwa kluby tej samej ligi. Ekstraklasa 2026/27 to 18 klubów na 17 bardzo różnych stadionach, z równie dużymi rozstrzałami w cenach biletów, frekwencji i pieniądzach, jakie klub faktycznie zarabia w dniu meczowym. To nie poradnik typowania (ten znajdziesz w naszym przewodniku zakłady na Ekstraklasę), tylko zestawienie danych: pojemności, oficjalnych cenników klubowych, frekwencji z zakończonego sezonu 2025/26 i naszego szacunku przychodu z dnia meczowego, policzonego przejrzystym wzorem i wyraźnie oznaczonego jako szacunek redakcji. Skład ligi na sezon 2026/27 sprawdziliśmy na ekstraklasa.org: awans wywalczyły Wisła Kraków, Śląsk Wrocław i Wieczysta Kraków. Dane zebraliśmy 25 września 2026, a 6 października 2026 sprawdziliśmy ponownie część pojemności i cen na oficjalnych stronach klubów oraz całą frekwencję i przychód ligi w raporcie Grant Thornton; pełna lista źródeł i dat dostępu jest w sekcji na końcu.
Aktualizacja: 6 października 2026. Pojemności i ceny biletów dotyczą sezonu 2026/27, frekwencja i przychody sezonu 2025/26. Zestawienie w formacie CSV: pobierz dane (CSV).
Najważniejsze liczby
| Największy stadion ligi | 42 771 miejsc, Tarczyński Arena Wrocław (dane operatora); Enea Stadion w Poznaniu: 41 609 wg klubu, 42 837 wg stadiony.net |
|---|---|
| Najmniejszy stadion ligi | 5 500 miejsc, Raków Częstochowa (niecałe 13% największego) |
| Różnica między dwoma największymi | 1 162 miejsca na korzyść Wrocławia (wg klubu z Poznania); wg stadiony.net Poznań wygrywa o 66 miejsc |
| Najwyższa średnia frekwencja 2025/26 | 31 065 widzów, Lech Poznań (średnia ligi: 13 577) |
| Najwyższe zapełnienie trybun 2025/26 | 97,2%, Raków Częstochowa; drugie Widzew Łódź (95,8%) |
| Cena biletu normalnego na standardowy mecz | od 25 zł do 99 zł (Wieczysta Kraków, Motor Lublin); mediana dolnej ceny 45 zł |
| Przychód ligi z dnia meczowego w sezonie 2025/26 | 278,1 mln zł (+63,5 mln zł rok do roku; Grant Thornton, 18 klubów sezonu) |
Który stadion Ekstraklasy jest największy?
Największy jest Tarczyński Arena Wrocław: 42 771 miejsc według operatora obiektu. Tuż za nią Enea Stadion w Poznaniu: 41 609 miejsc według klubu, a według stadiony.net 42 837, więc kolejność zależy od źródła (66 miejsc różnicy).
Dwa obiekty ligi mają ponad 40 tysięcy miejsc: Tarczyński Arena Wrocław (42 771) i Enea Stadion w Poznaniu (41 609 według klubu; stadiony.net i stadiumdb.com podają 42 837). Daje to 1 162 miejsca przewagi Wrocławia albo 66 miejsc przewagi Poznania, zależnie od tego, której liczbie wierzyć; podajemy obie. Na drugim biegunie stoi Raków Częstochowa: 5 500 miejsc to niecałe 13% pojemności Tarczyński Areny i najmniejszy stadion w całej Ekstraklasie. Piast Gliwice (9 736) jest drugim najmniejszym i, tak jak Raków, też poniżej 10 tysięcy miejsc – to jedyne dwa takie obiekty w lidze. Wieczysta Kraków to osobny przypadek: formalnie gra na trzecim co do wielkości obiekcie w lidze (33 130), ale to nie jej własny stadion. Jej rzeczywisty obiekt przy ul. Chałupnika ma zaledwie ok. 1 500 miejsc i nie spełnia wymogów licencyjnych nawet 1 ligi.
Stadiony Ekstraklasy 2026/27 — pojemność klub po klubie
Wieczysta Kraków nie ma własnego stadionu spełniającego wymogi licencyjne Ekstraklasy. Jej obiekt przy ul. Chałupnika ma ok. 1 500 miejsc i spełnia wymogi maksymalnie trzeciego poziomu rozgrywkowego (stadiony.net). W sezonie 2025/26, w 1 lidze, klub grał głównie na wynajmowanym ArcelorMittal Park w Sosnowcu, a na Stadionie im. H. Reymana, obiekcie Wisły Kraków, rozegrał derby z Wisłą (31 813 widzów) oraz mecze barażowe o awans: półfinał z Polonią Warszawa (ok. 7 000 widzów) i finał z Chrobrym Głogów. Na sezon 2026/27 Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN przyznała Wieczystej licencję ekstraklasową z „nadzorem prawnym oraz infrastrukturalnym” i wskazała mecze domowe na Stadionie Miejskim w Krakowie przy ul. Reymonta 20, czyli na obiekcie Wisły (sport.interia.pl).
Pojemności podajemy z oficjalnych stron klubów i stadionów, skrzyżowane z danymi stadiony.net i Wikipedii tam, gdzie źródła się rozjeżdżały o kilkadziesiąt–kilkaset miejsc – typowe dla stadionów z osobną pulą VIP i sektora gości. 6 października 2026 porównaliśmy z oficjalnymi stronami sześciu klubów: pojemności Pogoni (21 163), Motoru (15 247), Widzewa (18 008), Wisły Płock (15 004) i Śląska (42 771, operator Tarczyński Areny) zgadzają się z tabelą, natomiast Lech podaje 41 609 miejsc zamiast 42 837 – dlatego ta liczba została poprawiona.
| Klub | Stadion | Miasto | Pojemność |
|---|---|---|---|
| Cracovia | Stadion im. Józefa Piłsudskiego | Kraków | 15 016 |
| GKS Katowice | Arena Katowice | Katowice | 15 048 (otwarta 30.03.2025) |
| Górnik Zabrze | Arena Zabrze (Stadion im. Ernesta Pohla) | Zabrze | 28 499 (od lipca 2026) |
| Jagiellonia Białystok | Stadion Miejski (Chorten Arena) | Białystok | 22 372 (otwarty 2014) |
| Korona Kielce | Stadion Miejski (Exbud Arena) | Kielce | 15 122 (pl.wikipedia; stadiony.net podaje 15 186) |
| Lech Poznań | Enea Stadion | Poznań | 41 609 (wg klubu; stadiony.net i stadiumdb.com podają 42 837) |
| Legia Warszawa | Stadion Wojska Polskiego im. Marszałka J. Piłsudskiego | Warszawa | 31 103 (otwarty 2010/2011) |
| Motor Lublin | Motor Lublin Arena | Lublin | 15 247 |
| Piast Gliwice | Stadion Miejski im. Piotra Wieczorka | Gliwice | 9 736 (otwarty 2011) |
| Pogoń Szczecin | Stadion im. Floriana Krygiera | Szczecin | 21 163 |
| Radomiak Radom | Stadion im. Braci Czachorów | Radom | 13 982 |
| Raków Częstochowa | Miejski Stadion Piłkarski Raków | Częstochowa | 5 500 |
| Śląsk Wrocław | Tarczyński Arena Wrocław | Wrocław | 42 771 |
| Widzew Łódź | Stadion Miejski Widzewa | Łódź | 18 008 |
| Wieczysta Kraków | gra jako gospodarz na Stadionie im. H. Reymana (obiekt Wisły Kraków); własny stadion — ul. Chałupnika, ok. 1 500 miejsc, nie spełnia wymogów licencyjnych | Kraków | 33 130 (pojemność stadionu-gospodarza na sezon 2026/27) |
| Wisła Kraków | Stadion Miejski im. Henryka Reymana | Kraków | 33 130 |
| Wisła Płock | ORLEN Stadion im. Kazimierza Górskiego | Płock | 15 004 |
| Zagłębie Lubin | KGHM Zagłębie Arena | Lubin | 16 086 |
Ile kosztuje bilet na mecz Ekstraklasy?
Bilet normalny na standardowy mecz kosztuje od 25 zł (Wieczysta Kraków) do 99 zł (Motor Lublin, bez meczów Premium). Mediana dolnej ceny w 17 klubach to 45 zł, górnej 68 zł. Legia nie publikuje stałego cennika.
Widełki dotyczą zwykłego meczu ligowego: bilet normalny, bez zniżek i bez ofert VIP/strefy hospitality, z oficjalnych stron klubowych lub systemów biletowych, z datą sprawdzenia (5 klubów sprawdziliśmy ponownie 6 października 2026: Lech, GKS Katowice, Śląsk, Radomiak i Zagłębie). Wiele klubów różnicuje ceny na kategorie meczów, na przykład droższe spotkania z czołówką tabeli – w takich przypadkach podajemy widełki dla kategorii podstawowej. Część klubów publikuje cennik wyłącznie jako grafikę; wtedy odczytaliśmy ceny ręcznie z pliku graficznego i zaznaczamy to w tabeli. Legia Warszawa nie ma jednego stałego cennika biletów jednorazowych, więc dla niej nie liczymy szacunku przychodu.
| Klub | Bilet normalny, mecz standardowy | Data sprawdzenia |
|---|---|---|
| Cracovia | 34–69 zł (trybuny D–F3/F4, kategoria C, bez karty kibica; cennik z grafiki klubu) | 2026-09-25 |
| GKS Katowice | 39–59 zł (trybuna Południe/Północ–Zachód; +5 zł w dniu meczu) | 2026-10-06 |
| Górnik Zabrze | 44–68 zł (trybuny Torcida–Strefa I, strona www bez zgód marketingowych; cennik z grafiki klubu) | 2026-09-25 |
| Jagiellonia Białystok | 53–68 zł (trybuny Ultra/Rodzinny-Łuk–Prosta, cena regularna; cennik z grafiki klubu) | 2026-09-25 |
| Korona Kielce | 55–68 zł (strefa II–strefa I; wg echodnia.eu) | 2026-09-25 |
| Lech Poznań | 55–80 zł (strefa B–A, mecz z Koroną 18.10.2026; od północy w dniu meczu +10 zł; mecze wyższej rangi drożej, np. z Wisłą Kraków 90–120 zł) | 2026-10-06 |
| Legia Warszawa | brak opublikowanego stałego cennika biletów jednorazowych | 2026-09-25 |
| Motor Lublin | 57–99 zł (bez meczów kategorii Premium) | 2026-09-25 |
| Piast Gliwice | 45 zł (sektory C/D/K/L/M/N/T/U i O/P/R/S; cennik z grafiki klubu) | 2026-09-25 |
| Pogoń Szczecin | 55–90 zł (kategoria 1, trybuna Ultras–Prosta+, bez VIP) | 2026-09-25 |
| Radomiak Radom | 35–65 zł (kategoria IV–I, bez meczów Premium) | 2026-10-06 |
| Raków Częstochowa | 43–76 zł (Młyn–Trybuna Kryta; wg sportyslaskie.pl) | 2026-09-25 |
| Śląsk Wrocław | 45–65 zł (trybuna B/D/rodzinna–A/C Premium, cena online; +5 zł na mecze z Legią, Lechem, Górnikiem i Wisłą Kraków) | 2026-10-06 |
| Widzew Łódź | 60–76 zł (kategoria C, najtańsza kategoria meczu; kat. A do 110 zł) | 2026-09-25 |
| Wieczysta Kraków | 25 zł (mecz standardowy; 35 zł na mecze z Lechem, Legią, Widzewem, Wisłą, Cracovią i Górnikiem) | 2026-09-25 |
| Wisła Kraków | 55–80 zł (mecz standardowy, strefa najtańsza–strefa 1) | 2026-09-25 |
| Wisła Płock | 45–60 zł (trybuna B+D–A) | 2026-09-25 |
| Zagłębie Lubin | 45–85 zł (sektor B1/B2/G–V1/V2, zakup online) | 2026-10-06 |
Ważna uwaga prawna: bilety na mecze Ekstraklasy są imienne. Zgodnie z art. 13 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 20 marca 2009 r. warunkiem zakupu jest podanie imienia, nazwiska i numeru PESEL (a przy jego braku: rodzaju, serii i numeru dokumentu tożsamości), a regulaminy klubów zwykle zakazują przekazywania biletów osobom trzecim. To także jeden z powodów, dla których na Bukmacher na Topie nie linkujemy do serwisów odsprzedających bilety na mecze (SportsEvents365, StubHub, Viagogo i podobne): odsprzedaż biletów z zyskiem jest w Polsce odrębnie zabroniona (art. 133 Kodeksu wykroczeń).
Który klub Ekstraklasy ma najwyższą frekwencję?
Lech Poznań: średnio 31 065 widzów na mecz ligowy w sezonie 2025/26, najwięcej w lidze. Za nim Górnik Zabrze (23 888) i Legia Warszawa (23 490). Średnia całej ligi wyniosła 13 577 widzów, a łącznie na meczach ligowych było ponad 4,15 mln.
Wisła Kraków i Śląsk Wrocław grały w sezonie 2025/26 w Betclic 1 Lidze, ale na tych samych stadionach co obecnie w Ekstraklasie, więc ich frekwencja i zapełnienie są w pełni porównywalne. Dla 15 klubów, które grały wtedy w Ekstraklasie, podajemy średnią frekwencję domową z tego sezonu (tabela frekwencji w raporcie Grant Thornton „Finansowa Ekstraklasa”, oparta na danych PZPN; dla czołowej trójki zgodna z ekstraklasa.org) oraz stopień zapełnienia trybun: nasze wyliczenie, średnia frekwencja podzielona przez pojemność stadionu z tabeli wyżej (Grant Thornton liczy zapełnienie według własnych pojemności, np. dla Lecha 75%, więc nasze wskaźniki mogą się różnić o kilka punktów procentowych). Wieczysta Kraków grała w sezonie 2025/26 głównie na wynajmowanym ArcelorMittal Park w Sosnowcu; ligowe derby z Wisłą rozegrała na Reymonta przy 31 813 widzach, co zawyżyło jej średnią. Jej wyniku z zeszłego sezonu (średnio 2 641 widzów) nie da się sensownie przeliczyć na zapełnienie 33-tysięcznego stadionu Wisły, dlatego nie liczymy dla niej wskaźnika zapełnienia.
| Klub | Śr. frekwencja 2025/26 | Zapełnienie trybun |
|---|---|---|
| Lech Poznań | 31 065 | 74,7% |
| Wisła Kraków* | 27 046 (1 Liga, ten sam stadion) | 81,6% |
| Górnik Zabrze | 23 888 | 83,8% |
| Legia Warszawa | 23 490 | 75,5% |
| Pogoń Szczecin | 18 017 | 85,1% |
| Jagiellonia Białystok | 17 758 | 79,4% |
| Widzew Łódź | 17 243 | 95,8% |
| Śląsk Wrocław* | 16 795 (1 Liga, ten sam stadion) | 39,3% |
| Motor Lublin | 12 251 | 80,4% |
| GKS Katowice | 12 038 | 80,0% |
| Cracovia | 11 903 | 79,3% |
| Korona Kielce | 11 731 | 77,6% |
| Radomiak Radom | 9 921 (średnia sezonu: 7 913 przed i 11 706 po otwarciu 3. i 4. trybuny 28.11.2025) | 71,0% (średnia sezonu wobec obecnej pojemności 13 982; wg Grant Thornton po otwarciu pełnego stadionu: 84%) |
| Wisła Płock | 9 094 | 60,6% |
| Zagłębie Lubin | 6 436 | 40,0% |
| Raków Częstochowa | 5 345 | 97,2% |
| Piast Gliwice | 4 907 | 50,4% |
| Wieczysta Kraków* | 2 641 (1 Liga, inny, mniejszy stadion) | nie dotyczy — inny obiekt |
*Wisła Kraków, Śląsk Wrocław i Wieczysta Kraków awansowały do Ekstraklasy z Betclic 1 Ligi: ich wiersze pokazują frekwencję z sezonu 2025/26 w tamtych rozgrywkach, nie z Ekstraklasy.
Którym klubom zapełnia się stadion najlepiej?
Rakowowi Częstochowa: 97,2% zapełnienia (średnio 5 345 widzów przy 5 500 miejsc). Drugi jest Widzew Łódź (95,8%), trzecia Pogoń Szczecin (85,1%). Najsłabiej wypadają Śląsk Wrocław (39,3%, 1 liga) i Zagłębie Lubin (40,0%).
Raków Częstochowa ma najwyższe zapełnienie trybun w lidze: 97,2%, mimo najmniejszego stadionu. Klub gra praktycznie przy komplecie na każdym meczu domowym, a tuż za nim jest Widzew Łódź z 95,8%. Na drugim biegunie: Śląsk Wrocław zapełniał swój 42-tysięczny stadion w niecałe 40%, a Zagłębie Lubin w 40,0%. Sama wielkość trybun mówi więc niewiele o realnym zainteresowaniu – Lech Poznań ma najwyższą frekwencję bezwzględną w lidze (31 065), ale to wciąż „tylko” 74,7% jego własnego stadionu (41 609 miejsc według klubu).
Ile klub Ekstraklasy zarabia na meczu u siebie?
Cała liga zarobiła w dniu meczowym sezonu 2025/26 278,1 mln zł (Grant Thornton), najwięcej Lech (61,9 mln zł) i Legia (61,6 mln zł). Nasz szacunek wpływów z samych biletów na jeden mecz to od ok. 0,22 mln zł (Piast) do ok. 2,10 mln zł (Lech).
Wzór: średnia frekwencja (sezon 2025/26) × punkt środkowy widełek cenowych na standardowy bilet (sezon 2026/27) = szacunek przychodu z biletów na pojedynczy mecz ligowy.
To szacunek redakcyjny, nie raportowany wynik finansowy klubu, i ma poważne ograniczenia. Nie uwzględnia karnetów sprzedawanych z rabatem, choć znaczna część publiczności na dużych stadionach to karnetowicze, którzy zapłacili mniej niż cena biletu jednorazowego. Pomija zniżki dla dzieci, seniorów i studentów, wejściówki VIP i hospitality, zwykle znacząco droższe i ważny składnik realnych przychodów, oraz darmowe wejściówki i akredytacje – a frekwencja i cennik pochodzą z różnych sezonów. Dla Legii, jedynego klubu bez opublikowanego cennika biletów jednorazowych, nie liczymy szacunku: liczba z połowicznych danych byłaby zgadywaniem, nie szacunkiem.
| Klub | Śr. frekwencja 2025/26 | Punkt środkowy cennika | Szacunek na mecz |
|---|---|---|---|
| Lech Poznań | 31 065 | 67,5 zł | ok. 2,10 mln zł |
| Wisła Kraków | 27 046* | 67,5 zł | ok. 1,83 mln zł |
| Górnik Zabrze | 23 888 | 56 zł | ok. 1,34 mln zł |
| Pogoń Szczecin | 18 017 | 72,5 zł | ok. 1,31 mln zł |
| Widzew Łódź | 17 243 | 68 zł | ok. 1,17 mln zł |
| Jagiellonia Białystok | 17 758 | 60,5 zł | ok. 1,07 mln zł |
| Motor Lublin | 12 251 | 78 zł | ok. 0,96 mln zł |
| Śląsk Wrocław | 16 795* | 55 zł | ok. 0,92 mln zł |
| Korona Kielce | 11 731 | 61,5 zł | ok. 0,72 mln zł |
| Cracovia | 11 903 | 51,5 zł | ok. 0,61 mln zł |
| GKS Katowice | 12 038 | 49 zł | ok. 0,59 mln zł |
| Radomiak Radom | 9 921 | 50 zł | ok. 0,50 mln zł |
| Wisła Płock | 9 094 | 52,5 zł | ok. 0,48 mln zł |
| Zagłębie Lubin | 6 436 | 65 zł | ok. 0,42 mln zł |
| Raków Częstochowa | 5 345 | 59,5 zł | ok. 0,32 mln zł |
| Piast Gliwice | 4 907 | 45 zł | ok. 0,22 mln zł |
| Wieczysta Kraków | 2 641* | 25 zł | ok. 0,07 mln zł (bardzo niepewne — inna liga, inny, dużo mniejszy stadion) |
*Dla Wisły Kraków, Śląska Wrocław i Wieczystej Kraków frekwencja pochodzi z sezonu 2025/26 w Betclic 1 Lidze (przed awansem): realna frekwencja w Ekstraklasie 2026/27 może się od niej różnić, na plus lub na minus.
278,1 mln zł – tyle w dniu meczowym wygenerowała cała liga według raportu Grant Thornton „Finansowa Ekstraklasa” za sezon 2025/2026 (grantthornton.pl), licząc bilety, karnety, catering i VIP łącznie, we wszystkich rozgrywkach sezonu, nie tylko w lidze. Najwięcej zarobiły Lech Poznań (61,9 mln zł) i Legia Warszawa (61,6 mln zł), a w dalszej kolejności: Widzew Łódź 22,1 mln zł, Pogoń Szczecin 21,3 mln zł, Jagiellonia Białystok 20,3 mln zł, Górnik Zabrze 17,5 mln zł, Motor Lublin 12,0 mln zł, Raków Częstochowa 8,4 mln zł, Korona Kielce 6,8 mln zł, Cracovia 6,3 mln zł, Radomiak Radom 6,1 mln zł, GKS Katowice 5,2 mln zł, Wisła Płock 3,6 mln zł, Zagłębie Lubin 2,6 mln zł, Piast Gliwice 1,6 mln zł; pozostałe ok. 21 mln zł z 278,1 mln zł przypada na trzy kluby, których nie ma już w lidze na sezon 2026/27: Lechię Gdańsk (12,5), Arkę Gdynia (7,3) i Bruk-Bet Termalikę Nieciecza (1,2). Nasze szacunki liczą wyłącznie wpływy z jednego biletu na jeden standardowy mecz ligowy po cenie z cennika: to z założenia znacznie węższa i innej natury liczba niż pełny, całosezonowy przychód klubu z dnia meczowego, obejmujący też karnety, catering, VIP i mecze pucharowe, więc nie należy ich bezpośrednio ze sobą utożsamiać ani sumować. Dla porównania, starsza edycja tego typu zestawienia, raport Deloitte „Piłkarska Liga Finansowa” za sezon 2021/22, podawała dla całej ligi 102,6 mln zł i dla Legii 36,3 mln zł – zestawienie z aktualnym raportem Grant Thornton pokazuje, jak szybko rosły w tym czasie przychody z dnia meczowego.
Stadiony a kategorie UEFA
Kategoria UEFA stadionu (I–IV) decyduje m.in. o tym, jakiego szczebla europejskie mecze może on gościć – najwyższa, kategoria IV, jest wymagana na przykład dla półfinału Ligi Mistrzów. Z klubów Ekstraklasy potwierdzoną kategorię IV UEFA mają m.in. Stadion Wojska Polskiego (Legia Warszawa), Stadion Miejski im. Henryka Reymana (Wisła Kraków, a od tego sezonu również, jako gospodarz, Wieczysta Kraków), Tarczyński Arena Wrocław (Śląsk Wrocław) oraz Enea Stadion (Lech Poznań) – to lista obiektów, których kategorię faktycznie potwierdziliśmy źródłowo, nie zamknięty ranking wszystkich stadionów ligi. Nie przekłada się to bezpośrednio na wynik sportowy, ale pokazuje, które obiekty w lidze są technicznie gotowe na najwyższy europejski poziom, niezależnie od tego, czy dany klub akurat gra w europejskich pucharach.
Co stadion i frekwencja znaczą dla budżetu klubu
Nawet dla klubu z pełnymi trybunami na każdym meczu, jak Raków Częstochowa, sam dzień meczowy przy stadionie na 5 500 miejsc nie może być głównym filarem budżetu. Przychód z dnia meczowego to tylko jeden z filarów budżetu klubu Ekstraklasy, obok centralnej puli z praw telewizyjnych i marketingowych, dzielonej między 18 klubów według stałego wzoru, oraz, dla klubów grających w Europie, wypłat UEFA. To właśnie centralna pula i, przy dobrym sezonie, puchary robią różnicę. Jak dokładnie dzielona jest centralna pula ligowa i skąd biorą się największe pieniądze w polskiej piłce, piszemy w tekście Ekstraklasa: jak działają pieniądze i format rozgrywek. O stawkach, jakie UEFA wypłaca za Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Ligę Konferencji, i o tym, ile faktycznie zarabiają na Europie polskie kluby, piszemy w tekstach Pieniądze w europejskich pucharach UEFA i Ile zarabiają polskie kluby w europejskich pucharach.
Frekwencja, atmosfera i przewaga własnego boiska
Wypełniony po brzegi, głośny stadion to coś więcej niż statystyka na tapecie klubowego biura prasowego: to realny czynnik meczowy, o którym warto pamiętać, patrząc na kalendarz i typując mecze u siebie. Raków (97,2% zapełnienia) czy Widzew (95,8%) grają praktycznie przy komplecie na każdym meczu domowym, co bywa wymieniane jako jeden z elementów przewagi własnego boiska, obok znajomości murawy, braku podróży i presji tłumu na sędziów. Nie jest to samo w sobie wskazówka do konkretnego zakładu ani gwarancja wyniku, tylko jeden z wielu czynników kontekstowych, które warto znać, zanim otworzysz kupon; więcej o samym typowaniu na Ekstraklasę piszemy w poradniku zakłady na Ekstraklasę.
Źródła i metodologia
Wszystkie dane zebrano i sprawdzono 25 września 2026, o ile nie podano inaczej. Poniżej podajemy źródło, z którego faktycznie pochodzi każda liczba w tekście.
Skład ligi 2026/27: ekstraklasa.org/en/clubs, krzyżowo z polską Wikipedią (hasło sezonu 2026/27).
Pojemności stadionów (klub: źródło, z którego wzięliśmy podaną w tabeli liczbę): Cracovia (cracovia.pl/stadiony.net) 15 016; GKS Katowice (arena-katowice.pl/ukspilica.pl) 15 048, otwarta 30.03.2025; Górnik Zabrze (stadiony.net, dane po powiększeniu z lipca 2026, potwierdzone przez roosevelta81.pl) 28 499; Jagiellonia Białystok (jagiellonia.pl/stadiony.net) 22 372; Korona Kielce (pl.wikipedia.org, hasło „Arena Kielce”) 15 122: stadiony.net podaje odrębnie 15 186, obie liczby krążą w obiegu; Lech Poznań (kkslech.com/stadion-miejski, sprawdzone 6.10.2026) 41 609 – stadiony.net i stadiumdb.com podają 42 837, a poprzednia wersja tej strony używała tej liczby; Legia Warszawa (legia.net/tuwarszawa24.pl) 31 103; Motor Lublin (motorlublin.eu) 15 247; Piast Gliwice (stadiony.net) 9 736; Pogoń Szczecin (pogonszczecin.pl) 21 163; Radomiak Radom (stadiony.net) 13 982; Raków Częstochowa (stadiony.net) 5 500; Śląsk Wrocław (stadiony.net; tarczynskiarenawroclaw.pl/stadion/fakty-i-liczby, sprawdzone 6.10.2026: „liczba miejsc siedzących zadaszonych netto (polska liga)”) 42 771; Widzew Łódź (stadiony.net) 18 008; Wisła Kraków (pl.wikipedia) 33 130; Wisła Płock (mirbud.pl/stadiony.net) 15 004; Zagłębie Lubin (zaglebie.com) 16 086.
Kontrola 6 października 2026 (strony oficjalne). Pojemności: Pogoń Szczecin (pogonszczecin.pl/stadion) 21 163, Motor Lublin (motorlublin.eu/stadion) 15 247, Widzew Łódź (widzew.com/stadion) 18 008, Wisła Płock (bilety.wisla-plock.pl/CMS?page=cennik) 15 004, Śląsk Wrocław (tarczynskiarenawroclaw.pl) 42 771 – zgodne z tabelą; Lech Poznań 41 609 – niezgodne, poprawione. Ceny biletów: Radomiak (bilety.rksradomiak.pl/cennik: kategorie IV–I 35–65 zł, mecze Premium +10 zł), Zagłębie (zaglebie.com/Bilety: 45–85 zł online), Śląsk (bilety.slaskwroclaw.pl/CMS?page=Cennik: 45–65 zł online), GKS Katowice (gkskatowice.eu/bilety: 39–59 zł, +5 zł w dniu meczu), Lech (kkslech.com/bilety-i-karnety: strefa B 55 zł, strefa A 80 zł na mecz z Koroną) – wszystkie zgodne z tabelą. Raport Grant Thornton podaje dla części klubów inne pojemności operacyjne niż nasza tabela (Legia 30 720, Cracovia 14 194, Korona 15 500, Motor 15 200); tych klubów nie sprawdzaliśmy na stronach oficjalnych, więc zostawiamy liczby z tabeli, z kontrolą wcześniejszą (25.09.2026).
Sytuacja Wieczystej Kraków (stadion własny, ArcelorMittal Park w Sosnowcu, derby na Reymonta, licencja PZPN na sezon 2026/27): stadiony.net (maj 2026, „Kluby bezdomne”), stadiony.net (czerwiec 2026), sport.interia.pl (oficjalny komunikat PZPN o licencji).
Ceny biletów: oficjalne strony i systemy biletowe klubów (Lech: bilety.lechpoznan.pl/kkslech.com; Pogoń Szczecin: pogonszczecin.pl/cennik-biletow (grafika); Motor Lublin: bilety.motorlublin.eu; Wisła Kraków: bilety.wislakrakow.com; Wisła Płock: bilety.wisla-plock.pl; Zagłębie Lubin: zaglebie.com; GKS Katowice: gkskatowice.eu; Śląsk Wrocław: bilety.slaskwroclaw.pl (cennik 2026/27, cena online); Radomiak Radom: bilety.rksradomiak.pl/cennik; Raków Częstochowa: sportyslaskie.pl (zestawienie z cenami „bilet:” przy każdym sektorze); Korona Kielce: echodnia.eu; Widzew Łódź: bilety.widzew.com/cennik (grafika); Wieczysta Kraków: kswieczysta.com/rusza-sprzedaz-karnetow-na-mecze-wieczystej). Cracovia: cracovia.pl/InformacjeBilety, cennik: cdn.sportigio.com/spaces/507/uploads/LL5VbuaRGCKyIyi635o4f2uwX6fYNa2mLjcM5d0p.jpg (grafika); Górnik Zabrze: bilety.gornikzabrze.pl/CMS?page=cennik, cennik: assets.gornikzabrze.pl/sites/default/files/styles/cke_media_resize_xl/public/2026-04/BILETY-ZGODY.jpg.webp (grafika); Jagiellonia Białystok: bilety.jagiellonia.pl/CMS?page=ceny-i-informacje, cennik: static-fr.roboticket.com/Content/JAGA/Images/Pages/cennik_bilety.jpg (grafika); Piast Gliwice: piast-gliwice.eu/bilety/cennik-biletow-2026-27, cennik: piast-gliwice.eu/static/upload/store/cennik_bilety_2026_poprawione_2.png (grafika). Legia: brak opublikowanego stałego cennika biletów jednorazowych, więc nie liczymy dla niej szacunku przychodu.
Bilety imienne: art. 13 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 20.03.2009.
Frekwencja sezonu 2025/26 (Ekstraklasa): tabela „Frekwencja” w raporcie Grant Thornton „Finansowa Ekstraklasa” za sezon 2025/2026 (grantthornton.pl, plik PDF otwarty i odczytany 6 października 2026, strona 27 pliku), której źródłem jest raport PZPN o bezpieczeństwie meczów (oryginału PZPN nie otwieraliśmy); średnie klubowe potwierdzają też profile klubów w tym samym raporcie. Średnie dla Lecha (31 065), Górnika (23 888) i Legii (23 490) oraz średnią ligi (13 577) potwierdza komunikat ekstraklasa.org; ekstraklasa.org nie publikuje w tym miejscu średnich pozostałych klubów. Wcześniejsza wersja strony opierała się na agregatorze worldfootball.net (źródło wtórne): dla pięciu klubów różnił się od raportu o 2–60 widzów (Jagiellonia, GKS Katowice, Korona Kielce, Wisła Płock, Piast Gliwice) i te liczby poprawiliśmy.
Frekwencja 1 Ligi 2025/26 (Wisła Kraków, Śląsk Wrocław, Wieczysta Kraków): Wisła Kraków (27 046), Śląsk Wrocław (16 795) i Wieczysta Kraków (2 641): frekwencyjny.pl (sezon 2025/26, Betclic 1 Liga). Tych trzech liczb nie sprawdziliśmy ponownie 6 października 2026: serwis pokazuje już wyłącznie sezon 2026/27, więc przepisujemy je z poprzedniej wersji strony (kontrola z 25.09.2026) i oznaczamy gwiazdką.
Zapełnienie trybun: wyliczenie własne redakcji: średnia frekwencja z sezonu 2025/26 (jak wyżej) podzielona przez pojemność stadionu z pierwszej tabeli (dla Radomiaka: przez pojemność obecną, 13 982, nie docelową).
Szacunek przychodu z biletów na mecz: wyliczenie własne redakcji według wzoru podanego w tekście: frekwencja 2025/26 × punkt środkowy cennika 2026/27 dla biletu normalnego, mecz standardowy; nie liczony dla klubów, których cennika nie przepisaliśmy (patrz wyżej).
Realny, raportowany przychód z dnia meczowego: raport Grant Thornton „Finansowa Ekstraklasa”, edycja za sezon 2025/2026, grantthornton.pl: dokument otwarty i odczytany bezpośrednio (PDF, ponownie 6 października 2026: strona 28 pliku – przychód z dnia meczowego per klub, strona 30 – podsumowanie z liczbą 278,1 mln zł, profile klubów – wartości 61,9 / 61,6 / 22,1 itd.), liczby w tekście pochodzą wprost z jego treści, nie z opisu w wyszukiwarce. Definicja Grant Thornton: wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów, lóż VIP i cateringu na stadionie; suma obejmuje 18 klubów sezonu 2025/26. Starsza wartość porównawcza (Deloitte „Piłkarska Liga Finansowa”, sezon 2021/22: 102,6 mln zł łącznie, Legia 36,3 mln zł): stockwatch.pl, legia.net.
Kategorie UEFA stadionów: Legia: tuwarszawa24.pl; Wisła Kraków i Śląsk Wrocław: pl.wikipedia.org (hasła „Stadion Miejski w Krakowie”, „Stadion Miejski we Wrocławiu”); Lech Poznań: en.wikipedia.org („Poznań Stadium”).
Jak cytować
Bukmacher na Topie, „Stadiony Ekstraklasy 2026/27: pojemność, ceny biletów, frekwencja i przychody z dnia meczowego”, https://bukmachernatopie.pl/stadiony-ekstraklasy-pojemnosc-ceny-biletow-frekwencja/, stan na 6 października 2026 r., dostęp: dd.mm.rrrr. Dane pierwotne: oficjalne strony klubów i stadionów, Grant Thornton „Finansowa Ekstraklasa” za sezon 2025/2026, ekstraklasa.org (źródła powyżej). Zestawienie wolno kopiować i cytować (CC BY 4.0) z podaniem źródła i linkiem do tej strony; licencja dotyczy naszego zestawienia i wyliczeń, dane pierwotne pozostają własnością ich autorów. Dane w formacie CSV: pobierz.
