Przejdź do treści

Pieniądze w europejskich pucharach UEFA — ile płacą Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji

Zweryfikowano: 10.09.2026

Trzy puchary, jedna kasa. Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji grają osobno, ale pieniądze płyną z jednego worka. UEFA ustala pulę na cały sezon, dzieli ją w stałych proporcjach i każdemu klubowi płaci według tego samego klucza: za start, za wyniki, za miejsce w tabeli i za każdą rundę pucharową. Sprawdzamy dokładnie, ile to jest w cyklu 2024–27, ile faktycznie zarobiły kluby w rozliczonym już sezonie 2024/25 i czym różnią się od siebie trzy puchary pod względem stawki.

Stan na 10 września 2026. Kwoty na podstawie cyrkularza UEFA nr 48/2026 z 13 lipca 2026 r. – planu na sezon 2026/27, identycznego kwotowo z sezonem 2025/26 w ramach cyklu 2024–27.

Wszystkie kwoty pochodzą z cyrkularza UEFA nr 48/2026 z 13 lipca 2026 r. i z audytowanego sprawozdania finansowego UEFA za sezon 2024/25, opublikowanego w styczniu 2026. Przy każdej kwocie zaznaczamy, czy UEFA podała ją oficjalnie (potwierdzone), czy to informacja z drugiej ręki (według doniesień). Źródła: cyrkularz UEFA nr 48/2026 z 13 lipca 2026 r. oraz audytowane sprawozdanie finansowe UEFA za sezon 2024/25.

UEFA ustaliła opłaty startowe, premie i podział procentowy pul dla całego cyklu 2024–27 z góry. Dlatego kwoty tu podane są identyczne z tymi, które podawał wcześniejszy cyrkularz 32/2025 na sezon 2025/26: kolejne sezony tego samego cyklu, w tym 2026/27, wypłacają klubom te same stawki.

Skąd w ogóle biorą się te pieniądze

4,4 mld € (potwierdzone) – tyle wynosi szacowany przychód brutto UEFA z rozgrywek klubowych na sezon 2026/27. Od tej kwoty UEFA odejmuje koszty organizacyjne (387 mln €), odkłada 3% (132 mln €) na pulę kwalifikacyjną dla klubów odpadających w eliminacjach i kolejne 7% (308 mln €) na solidarność dla klubów, które w ogóle nie zagrały w pucharach. Z tego, co zostaje (szacunkowo 3,548 mld € przychodu netto), 93,5% trafia do klubów uczestniczących w fazie ligowej i dalszych etapach, a 6,5% zostaje w UEFA.

Po tych odliczeniach do podziału między kluby zostaje 3,317 mld € na sezon 2026/27. Liga Mistrzów wraz z Superpucharem bierze największy kawałek: 74,38% (2,467 mld €). Liga Europy dostaje 17,02% (565 mln €), Liga Konferencji 8,60% (285 mln €). W rozliczonym już, audytowanym sezonie 2024/25 pula dla klubów wyniosła 3,352 mld € przy niemal identycznym podziale: 74,4% / 17% / 8,6%. Cyrkularz UEFA nr 48/2026 z 13 lipca 2026 r. opisuje sezon 2026/27 jako plan UEFA. Same widełki procentowe są takie same przez cały cykl 2024–2027; kwoty w euro mogą, choć nie muszą, różnić się rok do roku wraz z całkowitym przychodem.

Trzy filary — jedna logika wypłat

Każda z trzech pul dzieli się dalej na trzy „filary”, ten sam mechanizm w każdym pucharze:

  • Opłata startowa — równa kwota dla każdego klubu, który zakwalifikuje się do fazy ligowej, niezależnie od wyniku.
  • Część wynikowa — premie za zwycięstwo i remis w fazie ligowej, bonus za miejsce w tabeli oraz premie za awans w fazie pucharowej (od baraży po finał).
  • Filar wartości — kwota zależna od wartości rynkowej danego rynku medialnego oraz współczynnika klubowego UEFA, zastępująca od cyklu 2024–27 dwa dawne, osobne mechanizmy: „market pool” i pulę współczynnikową.

27,5% opłata startowa, 37,5% część wynikowa, 35% filar wartości – tak dzielą się filary w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Liga Konferencji ma inny podział: 40% / 40% / 20%. Mniejszy udział filaru wartości i większy nacisk na start oraz wyniki sportowe pasują do najmłodszego i najmniej zamożnego z trzech pucharów.

Liga Mistrzów — gdzie idą największe pieniądze

18,62 mln € (17,87 mln € zaliczki plus 750 tys. € wyrównania) – tyle dostaje klub za sam awans do 36-drużynowej fazy ligowej Ligi Mistrzów na sezon 2026/27. Do tego dochodzi 2,1 mln € za każde zwycięstwo w fazie ligowej i 700 tys. € za remis. Bonus za miejsce w tabeli liczony jest w systemie 666 udziałów (1+2+…+36): ostatni w stawce klub dostaje jeden udział, lider 36, a wartość bazowa jednego udziału na 2026/27 to 275 tys. €. Kluby z miejsc 1–8 dostają dodatkowo 2 mln €, a z miejsc 9–16 kolejny 1 mln €.

Baraż o fazę pucharową to 1 mln €. Drabinka pucharowa wygląda tak: 1/8 finału – 11 mln €; ćwierćfinał – 12,5 mln €; półfinał – 15 mln €; finał – 18,5 mln €, a zwycięzca zgarnia na szczycie kwoty za finał jeszcze 6,5 mln €. Runda play-off przed fazą ligową rozliczana jest osobno: łączna pula 30 mln €, a każdy klub odpadający na tym etapie dostaje stałe 4,29 mln €.

853 mln € – tyle w sezonie 2026/27 wynosi filar wartości w Lidze Mistrzów, 35% puli od fazy ligowej wzwyż (2,437 mld €). Dzieli się on na część europejską (73%, oparta na wkładzie krajowego rynku medialnego i 5-letnim współczynniku UEFA) i pozaeuropejską (27%, wyłącznie 10-letni współczynnik klubowy). Z audytowanych danych za 2024/25 wynika, że bazowa wartość udziału w części europejskiej wyniosła 935 tys. €, a w części pozaeuropejskiej 346 tys. €.

W praktyce te liczby przekładają się tak: w rozliczonym sezonie 2024/25 klub, który zagrał samą fazę ligową bez awansu dalej, zarobił średnio 57 mln €. Najsłabiej opłacony uczestnik i tak zainkasował 22 mln €. Najwięcej zarobili finaliści: zwycięzca, Paris Saint-Germain, 144,4 mln €, a pokonany w finale F.C. Internazionale Milano 136,6 mln € – wyłącznie z dystrybucji UEFA, bez wpływów z biletów czy sponsoringu. Superpuchar Europy rozliczany jest osobno: w 2024/25 obaj uczestnicy, Real Madryt i Atalanta, dostali po 4 mln €, a zwycięski Real Madryt dodatkowy 1 mln €.

Liga Europy — wyraźnie mniejsza pula

4,31 mln € (4,14 mln € zaliczki plus 170 tys. € wyrównania) – to opłata startowa w Lidze Europy na sezon 2026/27, mniej niż jedna czwarta stawki z Ligi Mistrzów. Premia za zwycięstwo to 450 tys. €, za remis 150 tys. €, a bazowa wartość udziału w bonusie za miejsce w tabeli 75 tys. €. Za czołowe miejsca dochodzą dodatkowe premie: 600 tys. € dla miejsc 1–8 i 300 tys. € dla miejsc 9–16.

Drabinka pucharowa: baraż – 300 tys. €; 1/8 finału – 1,75 mln €; ćwierćfinał – 2,5 mln €; półfinał – 4,2 mln €; finał – 7 mln €; dodatek dla zwycięzcy – 6 mln €. Filar wartości to w 2026/27 198 mln € (35% puli), z bazową wartością udziału 217 tys. € w części europejskiej i 80 tys. € w części pozaeuropejskiej. Łączna pula Ligi Europy na sezon 2026/27 to 565 mln €, mniej niż jedna czwarta puli Ligi Mistrzów.

13 mln € – tyle średnio zarobił w audytowanym sezonie 2024/25 klub grający samą fazę ligową Ligi Europy, a najsłabiej opłacony uczestnik dostał 6 mln €. Finał wygrał Tottenham Hotspur, inkasując 41,4 mln €, a pokonany w finale Manchester United 36,4 mln € – obie kwoty wyraźnie niższe niż sama nagroda za udział w fazie ligowej Ligi Mistrzów.

Liga Konferencji — najmłodszy puchar, inny podział filarów

Najniższe stawki z trzech pucharów, ale to właśnie tu polskie zespoły najczęściej łapią kontakt z dużymi pieniędzmi UEFA – piszemy o tym osobno w artykule o zarobkach polskich klubów w Europie. Opłata startowa na 2026/27 to 3,17 mln € (3,05 mln € zaliczki plus 120 tys. € wyrównania). Premia za zwycięstwo: 400 tys. €, za remis: 133 tys. €. Bazowa wartość udziału w bonusie za miejsce w tabeli to 28 tys. €, a dodatkowe premie za czołowe lokaty: 400 tys. € (miejsca 1–8) i 200 tys. € (miejsca 9–16).

Drabinka pucharowa w Lidze Konferencji: baraż – 200 tys. €; 1/8 finału – 800 tys. €; ćwierćfinał – 1,3 mln €; półfinał – 2,5 mln €; finał – 4 mln €; dodatek dla zwycięzcy – 3 mln €. Filar wartości to tu tylko 57 mln € (20% puli, najmniejszy udział z trzech pucharów), z bazową wartością udziału 63 tys. € w części europejskiej i 23 tys. € w pozaeuropejskiej. Łączna pula Ligi Konferencji na 2026/27 to 285 mln €.

Kluby grające samą fazę ligową Ligi Konferencji zarobiły w sezonie 2024/25 średnio 7 mln €, a najmniej 4 mln €. W finale Chelsea pokonała Realu Betis Balompié: zwycięzca zainkasował 21,8 mln €, finalista 17,1 mln €.

Filar wartości — jak liczona jest „jakość” klubu

To najbardziej techniczna część systemu, ale też ta, która najsilniej premiuje kluby z bogatych rynków medialnych i wysokim współczynnikiem UEFA. Filar wartości łączy dwa dawne, osobne mechanizmy sprzed cyklu 2024–27: „market pool”, czyli wartość krajowego rynku medialnego, oraz pulę współczynnikową, czyli indywidualny współczynnik klubowy.

W Lidze Mistrzów część europejska filaru wartości (73% puli) dzieli kluby według dwóch rankingów – wkładu krajowego nadawcy w przychody medialne rozgrywki i 5-letniego współczynnika klubowego UEFA – które są uśredniane, a wynik rozdzielany w systemie 666 udziałów. Część pozaeuropejska (27%) opiera się wyłącznie na 10-letnim współczynniku klubowym; bonus punktowy za dawne tytuły zniknął wraz z nowym cyklem. Dla Ligi Europy i Ligi Konferencji podział europejska/pozaeuropejska opiera się na faktycznej sprzedaży praw medialnych, bo obie rozgrywki są sprzedawane i rozliczane razem jako jeden pakiet komercyjny.

Trzy puchary obok siebie — pełne porównanie

Poniższa tabela zestawia stawki z sezonu 2026/27 (plan UEFA) oraz realne wyniki z audytowanego sezonu 2024/25.

Parametr Liga Mistrzów Liga Europy Liga Konferencji
Opłata startowa (2026/27) 18,62 mln € 4,31 mln € 3,17 mln €
Zwycięstwo w fazie ligowej 2,1 mln € 450 tys. € 400 tys. €
Remis w fazie ligowej 700 tys. € 150 tys. € 133 tys. €
Bazowa wartość udziału za miejsce w tabeli 275 tys. € 75 tys. € 28 tys. €
Dodatek za miejsca 1–8 2 mln € 600 tys. € 400 tys. €
Dodatek za miejsca 9–16 1 mln € 300 tys. € 200 tys. €
Baraż o fazę pucharową 1 mln € 300 tys. € 200 tys. €
1/8 finału 11 mln € 1,75 mln € 800 tys. €
Ćwierćfinał 12,5 mln € 2,5 mln € 1,3 mln €
Półfinał 15 mln € 4,2 mln € 2,5 mln €
Finał 18,5 mln € 7 mln € 4 mln €
Dodatek dla zwycięzcy 6,5 mln € 6 mln € 3 mln €
Filar wartości, pula 2026/27 853 mln € 198 mln € 57 mln €
Łączna pula konkurencji, 2026/27 2,467 mld € (z Superpucharem) 565 mln € 285 mln €
Średnia wypłata za samą fazę ligową (2024/25, audyt) 57 mln € 13 mln € 7 mln €
Najniższa wypłata w fazie ligowej (2024/25) 22 mln € 6 mln € 4 mln €
Zwycięzca (2024/25, audyt) 144,4 mln € (PSG) 41,4 mln € (Tottenham) 21,8 mln € (Chelsea)
Finalista pokonany (2024/25, audyt) 136,6 mln € (Inter) 36,4 mln € (Man Utd) 17,1 mln € (Betis)

22 mln € dostał najsłabiej opłacony uczestnik fazy ligowej Ligi Mistrzów. Tyle wystarczy, by zarobić więcej niż niejeden dobrze notowany klub w fazie ligowej Ligi Europy, i więcej, niż zarobił finalista Ligi Konferencji. Zwycięzca Ligi Mistrzów zarobił w sezonie 2024/25 z dystrybucji UEFA około 6,6 razy więcej niż zwycięzca Ligi Konferencji. To nasza redakcyjna interpretacja liczb powyżej, nie oficjalne stwierdzenie UEFA, ale rząd wielkości jest jednoznaczny: awans do fazy ligowej Ligi Mistrzów wart jest z grubsza tyle, co wygranie całej Ligi Europy, a wygranie Ligi Europy jest warte mniej więcej dwa razy tyle, co wygranie Ligi Konferencji. Więcej o tej przepaści piszemy w artykule o różnicach między trzema pucharami UEFA.

Kwalifikacje i pieniądze za odpadnięcie

132 mln € (3% szacowanego przychodu brutto) – tyle wynosi cała pula kwalifikacyjna UEFA na sezon 2026/27, wypłacana klubom odpadającym w eliminacjach. Każdy klub dostaje stałą opłatę 175 tys. € za każdą rozegraną rundę, plus dodatkowy bonus za odpadnięcie na konkretnym etapie. System ma też swój „spadochron”: klub, który przegra ostatnią rundę eliminacji do Ligi Europy, nie wypada z rozgrywek, tylko ląduje w fazie ligowej Ligi Konferencji. W audytowanym sezonie 2024/25 cała pula kwalifikacyjna wyniosła 132 mln € kosztu, o 24,1 mln € więcej niż w sezonie 2023/24, a do tego doszło jeszcze 8 mln € z kar za naruszenia przepisów finansowych. Osobno UEFA rozliczyła w tym samym sezonie 448 mln € solidarności: 140 mln € trafiło do klubów wyeliminowanych w eliminacjach, a 308 mln € do klubów, które w ogóle nie zagrały w europejskich pucharach. Cały mechanizm kwalifikacji, z dokładnymi kwotami na każdym etapie eliminacji, opisujemy szczegółowo w artykule o różnicach między Ligą Mistrzów, Ligą Europy i Ligą Konferencji, a to, co dokładnie oznacza to dla polskich klubów, w osobnym artykule poniżej.

Co czeka europejskie puchary od 2027/28

Obecny model dystrybucji obowiązuje do końca sezonu 2026/27. Od 2027/28 zaczyna się nowy cykl komercyjny z nowym globalnym partnerem sprzedażowym UEFA (Relevent Football Partners) i zapowiadanymi zmianami w przychodach z praw medialnych. Mechanika wypłat na kluby w nowym cyklu nie jest jeszcze potwierdzona, ani jako kontynuacja obecnego systemu, ani jako jego zmiana. Pełny, ostrożny przegląd tego, co potwierdzone, co tylko według doniesień, a co pozostaje spekulacją, znajdziesz w artykule o przyszłości europejskich pucharów po 2027 roku.

Najczęstsze pytania (FAQ)

Kto wypłaca pieniądze klubom grającym w europejskich pucharach?

Wyłącznie UEFA, ze scentralizowanej puli przychodów z praw medialnych, sponsoringu i licencji, którą co roku dzieli między trzy rozgrywki klubowe według stałych proporcji z cyrkularza dystrybucyjnego. To osobna kwota od tego, co klub zarabia na własną rękę: bilety, sponsoring lokalny czy prawa telewizyjne własnej ligi.

Ile realnie zarabia klub, który tylko zagra fazę ligową Ligi Mistrzów, bez awansu dalej?

Średnio 57 mln € według audytowanych danych UEFA za sezon 2024/25, a najsłabiej opłacony uczestnik i tak dostał 22 mln €. To już sama opłata startowa (18,62 mln € w planie na 2026/27) plus premie za mecze i bonus za miejsce w tabeli, bez żadnego awansu do fazy pucharowej.

Czym różni się filar wartości od dawnego „market poolu”?

Filar wartości, wprowadzony wraz z cyklem 2024–27, połączył dwa wcześniej osobne mechanizmy – wartość krajowego rynku medialnego i indywidualny współczynnik klubowy – w jeden system. Dodatkowo zniósł bonus punktowy za historyczne tytuły klubowe, który istniał w cyklu 2021–24.

Czy kwoty podane w cyrkularzu UEFA nr 48/2026 z 13 lipca 2026 r. są gwarantowane?

Nie do końca. Cyrkularz opisuje oficjalny plan wypłat UEFA na sezon 2026/27, ale sama UEFA zastrzega w dokumencie, że liczby mogą jeszcze ulec ostatecznemu zatwierdzeniu. Ostateczne kwoty potwierdza dopiero audytowane sprawozdanie finansowe, publikowane około pół roku po zakończeniu sezonu – tak jak sprawozdanie za 2024/25, opublikowane w styczniu 2026.

Ile wynosi łączna pula do podziału między kluby w sezonie 2026/27?

3,317 mld € po odliczeniu kosztów organizacyjnych UEFA oraz puli kwalifikacyjnej i solidarnościowej. Z tego 74,38% trafia do Ligi Mistrzów i Superpucharu, 17,02% do Ligi Europy, a 8,60% do Ligi Konferencji.

Gdzie sprawdzić dokładne zarobki polskich klubów w europejskich pucharach?

Nasz artykuł ile zarabiają polskie kluby w Europie podaje audytowane kwoty dla Legii Warszawa i Jagiellonii Białystok oraz kontekst o współczynniku Polski i miejscach w europejskich pucharach na sezon 2026/27. Aktualny terminarz i rywali polskich drużyn znajdziesz też na stronie polskie kluby w europejskich pucharach 2026/27.

Więcej o samych rozgrywkach, kursach i rynkach na konkretne puchary znajdziesz na stronach zakłady na Ligę Mistrzów, zakłady na Ligę Europy oraz zakłady na Ligę Konferencji, a pełny przegląd sekcji sportowych serwisu na stronie Sport – sekcje i aktualności.

Zobacz też: ile Lech Poznań i Jagiellonia mogą zarobić w fazie ligowej Ligi Europy 2026/27.